Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Listopad 2008

Stanislav Juříček

30. listopadu 2008 v 22:42 | SHX153 (text S.Juříček) |  Další autoři
Stanislav Juříček

Narodil jsem se 28. 2. 1952 ve Vsetíně, kde také žiji. K praktickému šachu mne přivedl asi ve 12 letech můj starší bratr Antonín, skladební pokusy jsem začal jako samouk o několik let později. Prvotinu mi publikoval Československý šach 2/1979. Složil jsem doposud asi 350 úloh, převážně dvoj-, ale i troj- a vícetažky, pomocné maty a jednu studii. Publikováno mám více než 250 prací v 17 státech Evropy i Ameriky, za než jsem získal 14 vyznamenání, z toho čtyři čestná uznání, devět pochvalných zmínek a jedno 4. místo. Ve 2. Albu čs. skladeb se umístil na 17.-18. místě v oddělení trojtažek, v 5. Albu obsadil 5. místo v dvojtažkách, 9. místo v trojtažkách a 9. místo ve vícetažkách. Od r. 2002 jsem členem Sdružení šachových problémistů, od ledna 2005 vedu komentovanou rubriku Černobílé problémy v časopise Zora, krátce (2005) jsem vedl i rubriku Šachový koutek v časopise Lev. Pravidelně přispívám do šachových rubrik denního tisku jak českého (Kutnohorský deník, Blesk), tak i německého (Sächsische Zeitung, Freie Presse). Zveřejnil jsem několik článků v odborném tisku, zejména Šachové skladbě, např. Zapeklitá pozice (ŠS 51/1995), Ekonomie bílého krále (ŠS 83/2004), Loydovy varhany (ŠS 90/2006) a další.
Spolupracuji s dalšími problémisty - V. Buňkou, ing. I. Skobou, L. Salaiem sr. a publicisty - J. Kalendovským, I. Hausnerem a ing. J. Maršálkem. Výběr svých skladeb jsem vydal r. 2007 vlastním nákladem v brožuře "40 let za šachovnicí", s bratrem pak letos realizoval knihu "100 let šachu na Valašsku". V praktické hře mám od r. 1979 titul kandidát mistra sportu, ve finále čs. armády 1972 jsem obsadil 8. místo, třikrát se mi podařilo probojovat do Přeboru ČSR (1974, 1977 a 1980) a jednou do polofinále ČSSR (1979). Kromě šachu mám v oblibě turistiku, zejména vysokohorskou s osobním výškovým rekordem 4200 m v pohoří Ťan-Šan (Kazachstán).

Pozor, pozor! Originál pro Blog zlínského problemisty! Tuhle dvojtažku ještě nikdo nevyřešil!
Pomocný mat 2 tahem (H#2) oceněný 3 pochvalnou zmínkou na jubilejním turnaji "Pleteněv *55" má 2 řešení jak v A pozici (viz diagram), tak i po přemístění pěšce z c6 na f4 (pozice B).
V pomocném matu začíná černý, který vlastně spolupracuje s bílým. Cílem je dát mat černému králi. Proto se také tomuto druhu šachového problému říká "pomocný", nebo přesněji pomocník.

Řešení:
A/ I) 1.Vc3 Jd6 2.Vxc5 Vxd1# II) 1.e4 Vg5 2.Dd4 Jxe3#
B/ I) 1.Dd4 Vc1 2.Ve4 Je7# II) 1.Df3 Vd1 2.Ke4 Jd6#

SHX153:
Stanislav Juříček je také velmi silný hráč v praktickém šachu. Na nejnavštěvovanějším českém webu 63+1 má dokonce komentovanou partii!
Jeho soupeř nebyl žádný začátečník, ale mladý a velmi talentovaný zlínský hráč, který měl nedávno na dosah titul šachového mistra.

Skandál v Jurmale

29. listopadu 2008 v 14:22 | SHX153 |  Věřte - nevěřte
Na stránkách Slovenské organizácie pro kompozičný šach
http://www.soks.host.sk/ je k dispozici otevřený dopis, který reaguje na
neférové rozhodnutí Stálé komise pro kompoziční šach (PCCC) v Jurmale, kde
bylo přijato nekorektní rozhodnutí v oddělení studií, jímž byly porušeny
regule soutěže. Toto rozhodnutí učinili delegáti poměrem hlasů 16:10 ve
prospěch uznání tohoto neregulérního rozhodnutí. Tím se stalo, že prvenství
v 8.WCCT, které mělo patřit Slovensku, získalo neoprávněně Rusko.

Mnozí čeští problémisté s takovým postojem PCCC nesouhlasí, protože takto se
prostě nepostupuje. Vyzýváme proto ve svém otevřeném dopise PCCC, aby se k
věci znovu vrátila a tuto záležitost čestně vyřešila.
Pokud se chceš také připojit, klidně napiš.

Mamma Mia!

27. listopadu 2008 v 18:02 | SHX153 |  Pohádky a film
Příjemně oddechový film, který zaujme především něžnější pohlaví. Nesmrtelná ABBA i přes prostoduchý scénář udělá z filmu odzbrojující roztomilost!

Vybral jsem video, ke kterému se žádný z nafilmovaných rekordů svou sledovaností na You Tube asi nikdy nepřiblíží. Všimni si dívky vpravo. Pěkný a přirozený úsměv = vydařený záběr!







Grigorij Popov

17. listopadu 2008 v 11:01 | SHX153 |  Další autoři
Chtěl bych zde také prezentovat tvorbu výborného ruského autora Grigorije Popova, který má vlastní stránky zaměřené na rekordní problémy. V současné době se snažím také dostat na ruský web, ale není to vůbec snadné!

Grigorij je mimo jiné také autorem rekordní úlohy K+V proti všem. Použil zde zajímavý šachující mechanizmus, ve kterém se černý brání proti matu věží neuvěřitelně dlouho! Poslal jsem Grigoriji jednu moji vícetažku, o které se domnívám, že je také rekordní. Jedná se totiž o dvojníka, který vznikne přemístěním střelce z pole d8 na d4.
Tato úloha, která vznikla v restauraci IV.cenové skupiny v rekordním čase, byla publikována v ŠU 3/2000. Řešení je snadné. V obou pozicích rozhodne pochod bílého krále. Grigorij na oplátku kontroval skvělým matem 14.tahem, ve kterém černý král obíhá šachovnici v jednom velkém kruhu tam a zpět. Tento rekord však nevznikl během jedné návštěvy v restauračním zařízení, ale Grigorij na něm pracoval celý život! Nejedná se však o dvojníka, ale pohyb krále po šachovnici je obdivuhodný. "Kolotoč" čeká už dlouhé měsíce na uveřejnění v magazínu Шахматная поэзия.
Já bych teda tak dlouho čekat asi nevydržel! Grigorij již však publikuje podle mého vzoru rekordy na svých stránkách okamžitě! Více o "kolotoči" si můžeš přečíst zde.

Kolotoč s Bolkem v hlavní roli.

Vydařené 1. kolo!

9. listopadu 2008 v 19:51 | SHX153 |  TJ Sokol Vizovice
Dnes jsme absolvovali úspěšně 1. kolo vysokou výhrou ve Vsetíně. Družstvo TJ MEZ Vsetín nás loni porazilo, proto jsme měli se soupeře samozřejmě respekt. K tomuto utkání se nemuseli všichni hráči vůbec dostavit. Při průjezdu Zlínkem nám totiž jedna zřejmě "sváteční řidička" nedala přednost a šofér měl plné ruce práce. Auto se štestím vměstnal mezi stojící vůz a obrubník. Chudák paní stojící zrovna na otevřené zastávce měla velmi nepříjemný zážitek. Stát tam já, tak asi do konce svého života koktám.
Nyní již k zápasu, který se nevyvíjel nijak příznivě. Náš kapitán (4.šach.) neměl dnes svůj den a jako první byl nucen svou partii vzdát. Jirka Nekvapil dal v zápětí partii za remízu v rovné pozici.
Jako třetímu v pořadí se mi podařilo konečně zaslouženě vyhrát a vyrovnat.
Zbylé partie ale nevěštily nic dobrého.
Obrat celého zápasu však odstartoval Stanislav Javora, jehož soupeř se nechtěl smířit s remízou a s kvalitou navíc dobrovolně daroval našemu hráči celý bod! Myslíš si, že to není možné? Kdepak! Podobných partií jsem sehrál v minulé sezóně hned několik. Po překvapivém zisku celé figury pak vyhrál i Jiří Vala. Petr Kývala udržel remízu v dámské koncovce, když měl na svou partii jen 3 minuty a soupeř asi o hodinu navíc. Petr Špaňhel se výborně orientoval v těžké věžové koncovce a partii dohrávanou jako blicku nakonec vyhrál, když soupeř odmítl i nabízenou remízu!
Poslední bod přidal Radomír Kozáček, který se na první šachovnici ničeho nebál!
Partii rozhodl ve svůj prospěch také v oboustrané časové tísni.

Závěrem můžu snad jen vzkázat Zdenkovi Chmelařovi: Zdenku příště dojdi na čas.
Sponzor je letos štědrý! Více informací zde.
(Zlínský kraj - soutěž východ)

Mat 226.tahem

3. listopadu 2008 v 21:17 | SHX153 |  Zkouška dovednosti
Dnes se mi vrátila z dlouhé služební cesty má sekretářka. Na otázku co je nového ve světě problémového šachu jsem se začervenal. Když vyslechla příběh o mém darovaném spoluautorství, jen se zasmála a že jsem byl na You Tube už stejně ohleděný. Hráli jsme i šachy, ale byl jsem bit jak žito! Video umístěné na ruském webu se jí líbilo. Zaujala ji tam i čistá úloha s podmínkou mat 226.tahem. Postavila pozici na šachovnici a já se zájmem přisedl. Dospěli jsme až k pozici po -182...Ke4.
Chtěl jsem již provést tah 183.Dxc4+, ale zadržela mi ruku se slovy: Laďo počkej, tam je mat!
A opravdu, Fritz10 to jen potvrdil! Chtěla abych ji nechal chvíli v klidu, že se na tu pozici chce nerušeně podívat. Hořel jsem nedočkavostí k čemu dospěje. Neutajil jsem svou zvědavost a asi proto mi s úsměvem odvětila, že připadají v úvahu jen tři možnosti (viz anketa) umístěná v komentářích. Zjistí někdo, co ví jen má sekretářka?
Tah ...Ke4 si musí nechat černý na poslední chvíli (můj názor). Nejpřesnější bude - 213...Ke4!
Pak již následuje 214.Dxc4+ Kf3 215.Df1+ atd. Po 214.d3+ Ke3! je totiž mat v nedohlednu!

Dnes jsme si všimli, že přítel Grigorij také již na nic nečeká a publikuje problémy okamžitě.
Činí tak ale v naprostém souladu s pravidly Kodexu šachové skladby. Rekordy se prostě musí publikovat pokud možno ihned. Překvapila mě jeho rychlá reakce na #14 (K+J minimal).
Ale tak to má být! Pokud na něco přijdeš, tak písni, hodím rekord v mžiku na blog, případně na You Tube. Samozřejmě bez mé spoluúčasti! Můžeš mi důvěřovat!
Rekordy vznikají velmi těžce. Je to dřina, dřina a dřina! Jestli se do toho dáš, já budu čekat.