Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Duben 2009

Světový rekord v sériovém braní!

26. dubna 2009 v 11:05 | SHX153 |  Sériové problémy
Vítěz nedávno skončeného internetového turnaje Arno Tüngler je mimochodem držitelem několika délkových rekordů v sériovém braní! Ten absolutně nejdelší s 21 kameny, který je zanesen i v chytré tabulce nyní představuji.

Vysvětlím podmínku této rekordní úlohy, kterou určitě ne všichni problémisté znají. Bílý musí udělat sérii 59 tahů než může konečně něco sebrat. Černý zde netahá. Je zajímavé jak bílý střelec neustále pendluje po šachovnici. Jen díky tomuto schématu lze dosáhnout této obdivuhodné délky! Program Popeye našel řešení ve zlomku vteřiny!


Arno Tüngler tento svůj absolutní rekord již překonal! S 20 kameny dosáhl 60 tahů v sériovém braní!Kdo se směje naposled, ten se směje poslední!

18. dubna 2009 v 8:15 | SHX153 |  Hudba
Ne všichni možná zaregistrovali informaci o objevené fantastické zpěvačce.
Sedmačtyřicetiletá Susan Boyle ohromila svým vystoupením v britské soutěži podobné pořadu Česko hledá SuperStar všechny přítomné!

Nezaměstnaná rodačka ze skotského Blackburnu se dočkala posměchu od diváků i od poroty, a to hned poté, co prohlásila, že se stala profesionální zpěvačkou. Když ale s velkým nasazením a čistým hlasem zazpívala píseň I dreamed the dream z muzikálu Bídníci, kamery nestačily zabírat šokované obličeje. Susan, která o sobě tvrdí, že je ještě nepolíbená, pracuje jako dobrovolnice v kostele. Z jejího výstupu se stala televizní a záhy i internetová senzace. Na přenos se dívalo 11,4 milionu Britů. Susan Boylová hovořila i se zpěvačkou Patti LuPonovou, jejíž ztvárnění písně I Dreamed a Dream je považováno za umělecký poklad. Susan zpívala v soutěži právě tuto skladbu z muzikálu Les Miserables a LuPonová ji označila za velmi těžkou. Hlavně její závěr, ve kterém je potřeba velkého hlasového rozsahu. LuPonová řekla, že při poslechu Susan Boylové plakala a její výkon označila za vynikající.

Zde je video, které trhá na You Tube všechny rekordy! Během několika málo dnů jej zhlédlo přes 25 000 000 uživatelů!

Další velmi zajímavý článek v Britských listech zde.


Dáma proti všem!

11. dubna 2009 v 15:29 | SHX153 |  Další autoři
Americký skladatel Gustave Charles Reichhelm vytvořil již v roce 1877 jedinečnou úlohu.
Bílá dáma bojuje proti armádě černých figur neuvěřitelných 61 tahů!
Mylně jsem se domníval, že rekord drží ruský skladatel Grigorij Popov jenž koncem roku 2008 uveřejnil na svých stránkách úlohu, kde bílá dáma dává mat v 59.tazích!
Na webu 63+1 je původní úloha z roku 1877 i s řešením. Pozorně jsem si několikrát přehrál řešení a nakonec se mi jej podařilo o 3 tahy zkrátit!
Vtip spočívá v tom, že dáma nedává šach v 56.tahu na e6, ale na c4! Po - 56...Kb1 následuje 57.Kd2! f1 cokoliv 58. Dxf1+ Ka2 59.Dc4+ Kb1 60.Kc3! a mat dalším tahem.

Zdálo se mi zajímavé, že přítel Grigorij nereaguje a proto začal důkladně zkoumat pozici sám.
Tato úloha je plná duálů, ale má opravdu 64.tahů! Nejlepší obranou po 53.De6+ je tah c4! (viz diagram). Po 54.Dxc4+ Kb1 vede k cíli 55.Db5, Da6, Dd3+ nebo De4+. Také v samotném závěru má bílý na výběr kromě tahu 63.Kd2 i spoustu jiných možností.

Z Ruska právě došly překvapující zprávy! Nové rekordy "K+D proti všem" nebo "K+P proti všem" jsou k dispozici zde! Jen dodávám, že hodnota nového délkového rekordu "K+D proti všem" je 77(!) tahů.

Gordianova trojtažka

11. dubna 2009 v 10:16 | SHX153 |  Soutěž
V Šachinfu č.2/2009 pšou, že SHX153 byl údajně nejlepší řešitel. V současné době se již soutěže neúčastním, protože to nějaký ten čas rozhodně zabere a navíc se počet úkolů zdvojnásobil.
Určitě jsem však nevyřešil všechno. Tak dobrej jsem zase nebyl!
Představuji zde problém od mistra z Ukrajiny, který je dobře znám jako třítažkový odborník.
Tuto trojtažku jsem tehdy řešil marně. Byla publikována v Šachinfu v roce 1998 v rubrice: Buňka pro úloháře (17). V dopise jsem pak uvedl, že jsem ji prostě nevyřešil. Času jsem měl tehdy poměrně hodně, ale řešení mi zůstalo utajeno.
Jména úspěšných řešitelů, zde určitě zveřejním. Řešení prosím nevkládejte do komentářů.
Úloha to není jednoduchá, ale je rozhodně snažší, než soutěžní úkoly Petra Kořenka!

To jsem jednou zase naletěl! Až dnes mi dochází, že soutěž byla zřejmě trestem pro hráče ze Zlínka, kteří se dožadovali po Petru Kořenkovi nějakých naturálií.Ukončení soutěže Kraj - východ 2008/2009

6. dubna 2009 v 9:42 | SHX153 |  TJ Sokol Vizovice
V posledním kole remizovali hráči Vizovic doma s celkem TJ Sokol Podhradní Lhota 4:4. Hosté přijeli jen v šesti a nerozhodný výsledek je možná pro ně zklamáním, protože suveréně vedoucí Francova Lhota v závěrečném utkání jen remizovala doma s Bojkovicemi a mohla být nečekaně předstižena. Ale tak už to ve sportu někdy chodí.

Po utkání se všichni aktéři tohoto zápasu přesunuli do místní restaurace v areálu Sokolovny.
Kuchař připravil výborný guláš a také svíčkovou na smetaně. Měl jsem guláš a mohu potvrdit, že byl vyjímečný. Pobízeli mě, abych si ještě přidal, ale měl jsem již opravdu dost. Také svíčková určitě chutnala báječně. Podávali ji na takovém velkém kulatém talíři. Zaregistroval jsem dva kuse masa a máča byla až po okraj.
Z povzdálí to vypadalo, jako by na talíři byl i nějaký zákusek!
No co bych ještě vyprávěl. Jediné moje štěstí, že už mám vyoperovaný žlučník.
Náš kapitán nás potěšil a všechno zaplatil!

Hráči Vizovic v sezoně 2008/2009 rozhodně nezklamali.
V závěrečné tabulce dokonce předběhli i celek Zlínka!

Reprodukce originálu pro You Tube v ŠACHinfu 2/2009

3. dubna 2009 v 15:52 | SHX153 |  Věřte - nevěřte
V magazínu ŠACHinfo 2/2009 byl uveřejněn nový světový rekord, který jsem umístil 28.10. 2008 na You Tube. Přiznám se, že úlohu K.Fabela z roku 1950 jsem neznal. Objevil ji až Grigorij Popov, který mi ji poslal. Díky mé nepříliš dobré ruštině došlo k nedorozumnění a Grigorij se chtěl dokonce tehdy spoluautorství vzdát.
Údaje uvedené v článku souhlasí. Jen nevím kolik světových rekordů zde budu muset ještě uveřejnit, aby si někteří zapamatovali mé jméno!

V současné době nikam rekordní problémy k publikování nezasílám. V souladu s Kodexem šachové skladby si je již uveřejním sám. Některé kusy rozhodně tahnú.
Za zmínku stojí určitě samomat 222. tahem, ser.=78, nebo nový SH=44(BK minimal) vymykající se lidskému chápání.