Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Pane učiteli, už je čas!

26. února 2011 v 8:44 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
V těchto dnech jistě pánové z Ideal Mate Review sledují nečekaný nárust publikovaných úloh s modelovými obrazci a nevěřícně kroutí hlavou. Jen v Česku a Kanadě se jich objevilo požehnaně. Je to zapříčiněno honbou za rekordy, kdy se autoři snaží přepsat historické tabulky, nebo se do nich třeba jen na malou chvíli zapsat! Patřím mezi ty skladatele, kteří se o to také pokouší. Dostal jsem nápad, jak za pomoci jednoho schématu s proměnou na a8 vytvořit nový rekord v sériovém matu a patu. Ano úloha splňuje obě podmínky a je v tomto směru doufám rekordní.
Nebo zná snad někdo delší? Mat, který po sérii 61 tahů bílého vznikne je tak čistý, že čistější ani být nemůže! Hledím do pozice několik dlouhých hodin, protože mě znepokojuje jeden zbylý pěšec a nevím kam s ním.
Slyším však hlas, který mi říká: Pane učiteli, už je čas, musíme jít! Ano světová skladatelská špička nikdy nespí a rekordem si nemůže být nikdo nikdy jist! Rozhodl jsem se tedy nový rekord uveřejnit, protože o autoru posledního zde publikovaném rekordu rozhodovalo jen několik hodin a možná i minut!

Tahá jen bílý a po sérii 61 tahů vznikne na šachovnici ideální modelový mat! Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni. Jen pro zajímavost uvádím, že program Popeye řeší nový rekord v čase: solution finished. Time = 0.197 s
Využij této jedinečné příležitosti a zkus nový rekord vyřešit jako druhý v pořadí!

Prvním úspěšným řešitelem se stal FIDE mistr řešení pan Josef Stašiak, který řešení vtipně zakódoval. Je zde malá nesrovnalost, ale program Popeye říká, že to mám uznat! Blahopřeji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JosefS JosefS | 26. února 2011 v 19:04 | Reagovat

Láďo - snad to nepopletu jak posledně:
1exK.8 - 8cxK.03 - 3dxK.54 - 4a.65 - 1hD.16

2 Ján Golha Ján Golha | E-mail | 27. února 2011 v 9:59 | Reagovat

Gratulujem ser-#61 je super !
Výzvu ser-=61 by som neuvádzal, pat nie je modelový ...

3 shx153 shx153 | E-mail | 27. února 2011 v 15:46 | Reagovat

Děkuji za ocenění! Taky jsem se pěkně nadřel! Výzvu ser.-#=61 uvádím záměrně, protože se jedná zároveň o nejdelší sériovou úlohu, která splňuje obě podmínky! Nebo se snad mýlím? O tom, že pat není modelový vím.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama