Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Červen 2011

Pěšec, který stál 20 let na b7!

6. června 2011 v 17:42 | SHX153 |  Sériové problémy
Zkoumal jsem díla světoznámých mistrů bratrů Tomaševičů a delší čas se zadíval na rekordní sériový pat s 9 kameny, který je samozřejmě i v Cornelově tabulce rekordů.

Dlouhých 20 let tento známý rekord přecházeli stovky skladatelů bez povšimnutí! Napadlo mě postavit pěšce z pole b7 na a7 a program Popeye žádné řešení kupodivu nenašel. Když jsem zadal podmínku ser-=55, program Popeye mi poblahopřál k novému světovému rekordu!


Ser-=55 zařazuji do řešitelské soutěže! Kdo využije jedinečné příležitosti vyřešit tento rekord jako druhý na světě, hned za programem Popeye? Tahá jen bílý a po sérii 55 tahů se ocitne černý král v patu. Stačí uvést jen klíčové tahy. Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni!

Prvním úspěšným řešitelem se stal FIDE mistr řešení pan Josef Stašiak, který řešení zakódoval.

Rekordní sériový mat střelcem!

4. června 2011 v 12:53 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
Jen malou chvíli jsem se zadíval na rekordní sériový mat střelcem, který je zobrazen v chytré tabulce na pozici A4 a zjistil jsem, že je velmi slabý. Přitom platil za rekordní až neuvěřitelně dlouhou dobu! Měl jsem velké štěstí, protože ser-#110 nebyl doposud umístěn na You Tube.
V naprostém utajení byl schovaný na mém blogu a nikdo ze skladatelů jej asi nikdy nehledal, protože jinak by tak dlouho za rekordní rozhodně neplatil!


Nebudu proto na nic čekat a publikuji nový rekord v sériovém matu střelcem, který vznikl téměř okamžitě. V sériovém matu tahá jen bílý a posledním tahem v sérii dává mat černému králi!

Ser-#111 zařazuji do řešitelské soutěže. Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni! Stačí uvést jen klíčové tahy.

Jako druhý na světě, hned za programem Popeye vyřešil čerstvý nový rekord FIDE mistr řešení pan Josef Stašiak! Blahopřeji!

Ve Zlínku se přepisuje historie!

1. června 2011 v 0:54 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
Mám tu čest představit světu problémového šachu další nový světový rekord v sériovém pomocném ideálním matu věží! O vytvoření tohoto záznamu se pokouší skladatelé již od roku 1986. V sériovém pomocném ideálním matu nesmí zůstat na šachovnici nic navíc a vše se musí podílet na závěrečném obrazci! Honbu za tímto rekordem odstartoval 13.3.2011 v Kanadě slovenský skladatel Ján Golha, jehož SH#22 program Alybadix testoval přes 2 hodiny! A od tohoto okamžiku všechny šachové programy po celém světě začaly hledat a testovat pozice, které by byly třeba jen o 1 tah delší než nově vytvořený rekord Jána Golhy. Netrvalo dlouho a vznikl nový rekord SH#40 (ČK minimal), který však nevydržel ani měsíc. Zoran Sibinovič publikoval v Kanadě 10.4.2011 SH#51.
Samozřejmě jsem autorovi poblahopřál k novému rekordu, který jak na první pohled vypadá, je téměř dokonalý! S pozicí se totiž již nic moc dělat nedá. Někdo by mohl možná namítnout, že 1 pěšec je ještě nevyužit. Ve skutečnosti nelze disponovat s žádným, protože střelec na c8 vznikl proměnou. Když jsem programu Popeye řekl, že budeme muset začít hledat a ověřovat nové pozice, vůbec s něčím takovým nechtěl ztrácet čas! Tvrdil, že již byly testovány miliardy pozic a 51 tahů je maximum! Po nějakém čase jsme se do toho přece jen společně pustili. Abych řekl pravdu, vypadalo to zpočátku celkem beznadějně. Nakonec ale můj program Popeye věděl jako první na světě, že nový rekord se stěhuje do Zlínka! Doufám, že zde už zůstane.SH#54 je zařazen do řešitelské soutěže! Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni! Po sérii 54 tahů černého matuje bílý 1 tahem černého krále. Na šachovnici vznikne ideální modelový mat a vše společně spolupracuje na matovém obrazci.

Prvním úspěšným řešitelem se stal FIDE mistr řešení a světový rekordman v odpalu, pan Josef Stašiak! Blahopřeji!