Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Ve Zlínku se přepisuje historie!

1. června 2011 v 0:54 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
Mám tu čest představit světu problémového šachu další nový světový rekord v sériovém pomocném ideálním matu věží! O vytvoření tohoto záznamu se pokouší skladatelé již od roku 1986. V sériovém pomocném ideálním matu nesmí zůstat na šachovnici nic navíc a vše se musí podílet na závěrečném obrazci! Honbu za tímto rekordem odstartoval 13.3.2011 v Kanadě slovenský skladatel Ján Golha, jehož SH#22 program Alybadix testoval přes 2 hodiny! A od tohoto okamžiku všechny šachové programy po celém světě začaly hledat a testovat pozice, které by byly třeba jen o 1 tah delší než nově vytvořený rekord Jána Golhy. Netrvalo dlouho a vznikl nový rekord SH#40 (ČK minimal), který však nevydržel ani měsíc. Zoran Sibinovič publikoval v Kanadě 10.4.2011 SH#51.
Samozřejmě jsem autorovi poblahopřál k novému rekordu, který jak na první pohled vypadá, je téměř dokonalý! S pozicí se totiž již nic moc dělat nedá. Někdo by mohl možná namítnout, že 1 pěšec je ještě nevyužit. Ve skutečnosti nelze disponovat s žádným, protože střelec na c8 vznikl proměnou. Když jsem programu Popeye řekl, že budeme muset začít hledat a ověřovat nové pozice, vůbec s něčím takovým nechtěl ztrácet čas! Tvrdil, že již byly testovány miliardy pozic a 51 tahů je maximum! Po nějakém čase jsme se do toho přece jen společně pustili. Abych řekl pravdu, vypadalo to zpočátku celkem beznadějně. Nakonec ale můj program Popeye věděl jako první na světě, že nový rekord se stěhuje do Zlínka! Doufám, že zde už zůstane.SH#54 je zařazen do řešitelské soutěže! Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni! Po sérii 54 tahů černého matuje bílý 1 tahem černého krále. Na šachovnici vznikne ideální modelový mat a vše společně spolupracuje na matovém obrazci.

Prvním úspěšným řešitelem se stal FIDE mistr řešení a světový rekordman v odpalu, pan Josef Stašiak! Blahopřeji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Stajo Stajo | 1. června 2011 v 15:58 | Reagovat

Blahopřeji,zase Ti něco pořádného vyšlo! ;-) (8cxK.6 - 8axK.34 - 5c.94 - D1c.35 -
6cV.54 - 55.Vd2 mat.

2 SHX153 SHX153 | E-mail | 3. června 2011 v 15:02 | Reagovat

Tak jsem se dočetl na stránkách Kanady, že údajně nerespektuji Kodex šachové skladby, co se týká autorství.
http://originals.chessproblems.ca/vj.htm#T20
Jsem přesvědčen, že Zoran Sibinovič proti spoluautorství nic namítat nebude.
Pokud by snad nesouhlasil, není pro mě nic jednoduššího, než jména autorů upravit! Historie zná jen vítěze!

3 hry hry | Web | 8. srpna 2011 v 22:41 | Reagovat

Husty! Na světě jsou i chytří lidé. To jde mimo mě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama