Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Srpen 2011

Zlínek v databázi WinChloe!

14. srpna 2011 v 18:17 | SHX153 |  Sériové problémy
Snad každý skladatel zná nebo určitě slyšel o této velké databázi, která momentálně eviduje 400 692 problémů. Samozřejmě jsem byl zvědavý, kolik úloh v databázi mám, nebo přesněji, jestli tam vůbec nějakou mám. Přístup do databáze je však placený, proto jsem se obrátil přímo na správce. Pan Christian Poisson mi odpověděl, že v databázi WinChloe mám 72 záznamů. Z toho čísla se mi úplně zatočila hlava! Tolik jsem rozhodně nečekal.
Vím ale také, že úloh které byly publikovány na mém blogu v databázi WinChloe moc není. Daly by se spočítat na prstech jedné ruky. Na druhou stranu jsem ale rád, protože originály publikované zde, skladatelé nenajdou nikde jinde na světě! Mohl bych vzpomenout celou řadu, nebudu však opakovat, co bylo již dříve o těchto kusech napsáno.

Rekord s 10 kameny v sériovém braní vznikal na mém blogu živě! Není proto divu, že databázi WinChloe nemohl uniknout! Otcem této pozice je Arno Tüngler, ale pracovali jsme tehdy jako tým, proto jsou pod diagramem uvedeni 4 autoři.

Rekord s 9 kameny v sériovém patu (sd=55), na který celý svět čekal dlouhé desítky let. Přitom stačilo jen posunout pěšce z pole b7 na a7! Program Popeye nachází po mnoha letech k mé velké radosti jen 1 řešení.

Závěr 0-0-0 databáze WinChloe nezná!

1. srpna 2011 v 13:46 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
Celých dlouhých 21 dnů zde byl uveřejněn rekordní sériový pomocný pat zakončený velmi neobvyklým tahem, který není ani v slavné databázi WinChloe! Černý vykonal sérii 33 tahů a po jediném závěrečném tahu bílého 0-0-0, se ocitl černý král v patu!

Ukázalo se však, že to bylo jen další z ověřených schémat, které navíc vzniklo "online"!
Více informací zde! Zní to neuvěřitelně, ale během těchto dlouhých třech týdnů nikdo nevyužil jedinečné příležitosti mě dojebat. A stačilo tak málo! Pouhé přidání pěšce na c4 zcela mění charakter pozice. Král při svém pochodu proklouzává již přes pole c2. Mohu být určitě rád, že internetový turnaj zatím neskončil a celá řada pro mě nebezpečných skladatelů se ještě pokouší zamíchat pořadím.

Zde je nový rekord zakončený velmi neobvyklým tahem 0-0-0, vyskytujícím se ale běžně v šachové partii!

Černý provede sérii 38 tahů a po závěrečném jediném tahu bílého bude černý pat.
Program Alybadix by tento sériový pomocný pat ověřoval nepřetržitě možná 200 let!
Úloha je zařazena do řešitelské soutěže. Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni!