Kopírování článků je povoleno - Копирование статей разрешено - Copying of articles is permitted - Kopieren von Artikeln ist erlaubt

Říjen 2011

Mat 2.tahem!

25. října 2011 v 17:03 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
V současné době registruji poměrně velký rozruch kolem retrodvojtažky od Ivana Skoby, publikované v ŠS roku 1988. Tato úloha byla uvěřejněna nedávno i v ŠT č.41/2011 v článku od Josefa Maršálka Nebojte se retrográdní analýzy 1.

Na článek jsem zareagoval, protože FIDE mistr řešení pan Josef Stašiak z Kvasic tuto retrodvojtažku před lety totálně rozbil! Doporučuji každému, aby se vžil do pozice řešitele a hledal ten poslední tah bílého.
Nechci znovu opakovat, co zde již bylo dávno napsáno. Je ale zajímavé, jak pan Josef Stašiak vedlejší řešení našel. Pokud by to snad někoho zajímalo, více informací je zde.

Tuto retrodvojtažku jsem upravil a je doufám konečně O.K.! Byla to ale sakramentská dřina! Usmívající se
Vyřeší snad někdo zdárně tuto dvojtažku?


Úloha (mat 2.tahem) je zařazena do řešitelské soutěže! Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni!

Zde registruji první veřejný názor!

Nová verze seriového matu!

9. října 2011 v 20:25 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy
V současné době veškerý volný čas věnuji jedné dost návykové hře! Přesto se mi podařilo čirou náhodou v přestávce mezi hrou objevit ještě ekonomičtější pozici u světového rekordu v sériovém matu jezdcem (A5), jehož držitelem je Zoran Sibinovič. Zoran vytvořil skvělý rekord s 24 kameny! S pozicí jsem si hrál jen opravdu malou chvilku a odstranil přebytečného bílého pěšce. Vím, že se nejedná o nový rekord, ale chci aby každý věděl, že tabulka rekordů je ostře sledovaná! Již při publikování v Kanadě jsem měl k pozici výhrady. Jezdce na b8 bych osobně nahradil pěšcem na c7, ale o autorství tenkrát rozhodovaly opravdu jen hodiny a vše se publikovalo bez váhání! Pokud máš něco v "šuplíku", raději to okamžitě někde publikuj! Slídím jako honící pes a pokud je v tabulce ještě nějaký slabý záznam, dřív nebo později jej vyčmuchám!

Podmínka úlohy je prostá. V sériovém matu tahá jen bílý a posledním tahem v sérii dává mat černému králi.


Ser-#117 s 24 kameny je umístěn v muzeu.

Seriový mat s 23 kameny je zařazen do řešitelské soutěže. Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni.


D5 zásah, potopena!

1. října 2011 v 1:06 | SHX153 |  Moje nejlepší problémy

Skladatelé publikující v Kanadě se věnují momentálně mě nic neříkajícímu exošachu a proto můžu pěkně v klidu a nerušeně i nadále upravovat staré rekordy! Zásah na D5 je jasným důkazem toho, že rekordy stále čekají na své objevitele! Jaká podmínka je zobrazena v tabulce na D5? Jedná se o ten nejdelší sériový pomocný pat ve kterém poslední tah učiní jezdec. Tahá jen černý a po sérii 106 tahů bude zapatován po jediném tahu bílého. Jen pro zajímavost uvádím, že posledních 31 tahů ověřoval program Popeye přes 3 hodiny. Nedovedu odhadnout, jak dlouho by trval celkový test. Po přidání bílého pěšce na f2 však Popeye nachází řešení okamžitě! SH=106 by měl být O.K. i bez bílého pěšce na f2.


Při pohledu na soutěžní úkol je zřejmé, že poslední tah černého v sérii by měl být 106.Jf2+.
SH=106 není ověřen! Úspěšní řešitelé zde budou uveřejněni! Stačí uvést jen klíčové tahy.

Již vymazaný rekord je zde.